Сезон 23/24
„За песен час!” (Надежда за музика)
6 образователни концерта–лектории
Проектът „За песен час!” (Надежда за музика) - 6 образователни концерта–лектории популяризира български училищни песни от Възраждането до днес, посветени на музиката, забравени през последните 80 години. Произведенията, изпълнени в концерт-лекториите, са подбор от издирените, събрани и аранжирани от проф. Александър Куюмджиев – основател, художествен ръководител и диригент на камерен хор „Средец“, който ни напусна внезапно през 2022. Училищни песни из българското музикално наследство, издадени в два тома от ЮЗУ "Неофит Рилски", 2007. Текстовете и музиката са дело на български поети, музиканти, композитори от XIX и XX век и са пряко свързани с ценностите, бита и годишния цикъл от обичаи на българите и българското училище.
Песните се изпълняват от камерен хор „Средец“ и хор „Бодра смяна“, а лектория, представяща авторите, композиторите и история на песните, се изнася от Елияна Захариева, дългогодишен корепетитор, а днес художествен ръководител и диригент на камерен хор „Средец“.
Чрез 6 образователни концерта-лектории проектът популяризира български училищни песни, посветени на музиката, предадени на забвение през последните 80 години по различни политически, идеологически, обективни и субективни причини.
Произведенията от български автори не са преиздавани от времето на първото си издание преди 1944 г. и са библиографска рядкост. С тях са възпитани поколения българи в добродетели, като обич към музиката и Родината, нравственост, идеализъм и патриотизъм - категории, толкова необходими и на съвременното българско общество. Те са еманация на българския дух и памет.
Музикалната стилистика на това творчество отразява влиянията на европейския романтизъм върху формиращата се след Освобождението национална композиторска школа в симбиоза с българския бит, традиции и душевност. По същество в него, макар и с известно, исторически оправдано закъснение, се проявява приносът на българската музика към европейския музикален романтизъм. То се отличава с богата инвенция и национална самобитност на мелодичния изказ. като преодолява преките чужди влияния.
Песните са мелодични, музикално достъпни и притежават завладяващ нравствено-етичен заряд.
Лекториите, включващи 19 творби, посветени на музиката, от основателите на българската национална композиторска школа, представляват мост между европейските културни ценности и приноса към тях на българското музикално и духовно наследство, непознато и неоценено от съвременното поколение.
Чрез настоящия проект даваме възможност образователните български училищни песни да излязат от концертните зали на големите градове и фестивали и да се върнат при своята публика в училища и читалища в малки населени места, като възродят музиката и пеенето в клас. Пеенето на български песни от бележити български автори на красиви текстове, чиито корени тръгват от народното творчество, създава настоящи и бъдещи общности, носещи гордост и съпричастност към традиционни вековни български ценности и възстановява позагубените връзки на българина със своята земя, родова памет и традиции.
Програма:
1. Борис Тричков (1881 – 1944) – „За песен час!“, т. Б. Тричков
2. Панайот Пипков (1871-1942) – По райските долини, текст Иван Вазов
3. Емануил Манолов (1860 – 1902) – Песен за Св.Св. Кирил и Методий, текст Йоаким Груев
4. Александър Морфов (1880-1934) – Елици
5. Емануил Манолов (1860 – 1902) – Учителски марш, текст Христо Максимов
6. Емануил Манолов (1860 – 1902) – „Хубава си, татковино”, т. П. Р. Славейков
7. Борис Тричков (1881 – 1944 – „Пейте!“, текст Б. Тричков
8. Панайот Пипков (1871 – 1942) – „Кат нищожен“, т. Ив. Вазов
9. Панайот Пипков (1871 – 1942) – „Елате!“, т. Пан. Пипков
10. Добри Христов (1875 – 1941) – „Родни певци“, т. Люб. Бобевски
11. Добри Христов (1875 – 1941) –„Ний сме птички гласовити“
12. Панайот Пипков - Питат ли ме де е България – т. Иван Вазов
13. Георги Спасов – Злато моме - текст народен
14. Йосиф Чешмеджиев – Кажи, Дилбер Стано – текст народен
15. Добри Христов – Мари моме – текст народен
16. Добри Христов – Ръченица - текст народен
17. Добри Христов – Молитва – текст народен
18. Добри Христов – Химн на народните будители
19. Йосиф Чешмеджиев – Българска земя – текст Славчо Красински
Проектът се осъществи благодарение на съдействието на Национален фонд култура, Програма "Мобилност и развитие" '23